تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی شهرستان باوی - جک استراو: غرب می‌تواند با روحانی تعامل کند

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان باوی
 
منبعی مورد اعتماد برای خبر و اطلاعات

پایگاه خبری تحلیلی باوی نیوز:وزیر خارجه سابق انگلیس با توصیف رئیس جمهور کشورمان به عنوان یک سیاستمدار عملگرا، نسبت به توافق هسته‌ای غرب با ایران ابراز خوشبینی کرد.

             

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باوی نیوز ،جک استراو وزیر خارجه سابق انگلیس در گفت‌وگو با کریستین امانپور مجری شبکه خبری سی‌ان‌ان اظهار داشت: حسن روحانی یک سیاستمدار عملگرا و باهوش است و غرب می‌تواند با وی به توافق دست یابد.

آشنایی چک استراو با رئیس جمهور ایران به زمانی بر می‌گردد که وی به عنوان وزیر خارجه انگلیس با روحانی که در زمان دولت اصلاحات به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان مسئولیت مذاکرات هسته‌ای را داشت،چندین بار مذاکره کرده است.

وی افزود: شما می‌توانید با او معامله کنید ما این توانایی را داریم که با  او معامله کنیم. من عمیقا معتقدم که این فرصت جدید برای مذاکرات مناسب است.

وزیر خارجه سابق انگلیس اظهار داشت: آقای روحانی یک ایرانی و نماینده منافع ملی ایران است و طبیعی است که او چنین کاری را انجام دهد.»

جک‌استراو  همچنین با اشاره به اینکه روحانی از حمایت رهبر عالی ایران، آیت‌الله خامنه‌ای برای دنبال کردن مذاکرات برخوردار است، احتمال موفقیت روحانی را زیاد دانست.

 استراو همچنین خاطر نشان کرد: کسانی در اینجا به ویژه در آمریکا هستند که به ایرانی‌ها اعتماد ندارند اما در مقابل در ایران نیز  با دلایل کاملا موجه نسبت به آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها اعتماد وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه خیلی‌ از اسرائیلی‌ها و حتی بعضی‌ها در ایران می‌خواهند تهران به صورت کامل غنی سازی اورانیوم را تعلیق کند، گفت:  اما این کشور عضو معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای است، تحت این معاهده کشورها حق غنی‌سازی اروانیوم در سطح غیرنظامی را برای استفاده صلح‌آمیز دارند.

این دیپلمات سابق انگلیسی در ادامه اظهار داشت: اگر مذاکرات با مشکل مواجه شود به خاطر همین مسئله است و مذاکره کنندگان باید این حرف روحانی را که گفته است ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست در نظر بگیرند.

استراو همچنین گفت که گزارش‌های تایید نشده حاکی از آن است که ایران اجازه بازرسی‌های بیشتر را به عنوان یک اقدام اعتماد ساز خواهد داد، این می‌تواند یک اقدام جسورانه باشد و ارزش آن زیاد است.

وی همچنین خاطر نشان کرد که اگر مسئله هسته‌ای ایران حل شود، این کشور متحد طبیعی جامعه بین‌الملل و غرب است.

وزیر خارجه انگلیس در پایان تاکید که باید به اهمیت استراتژیکی و منطقه‌ای ایران احترام گذاشته شود، این می‌تواند علاوه بر حل مشکلات روابط با عراق و افغانستان منجر به یافتن راه حلی برای بحران سوریه شود.

طبقه بندی: اخبارایران وجهان، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 مهر 1392 توسط ما تا آخر ایستاده ایم
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}