تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی شهرستان باوی - مدیریت و جهت گیری راهبردی در شرایط فعلی کشور ارزش پیدا کرده است

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان باوی
 
منبعی مورد اعتماد برای خبر و اطلاعات

 

پایگاه خبری تحلیلی باوی نیوز:رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت : در شرایط فعلی کشور روی یک چرخ و روی ریلی حرکت می‌کند که مدیریت راهبردی ، نگاه راهبردی و جهت‌گیری‌های راهبردی ارزش پیدا کرده است .

                        

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باوی نیوز،به نقل از دفتر ویژه ستاد کل نیروهای مسلح سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در مراسم تودیع علی شمخانی و معارفه سردار احمد وحیدی رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی اظهار داشت: قرآن می‌فرماید در حد استطاعت دنبال اقتدار باشید و امام علی (ع) می‌فرمایند که علم اقتدار است و رهبر عزیز ما هم فرموده‌اند که دنبال علم باشید که علم قدرت و اقتدار است.

فیروزآبادی افزود: بنابراین خطوط کلی که به ما داده شده از جانب خدای متعال، مولای متقیان و رهبر عزیز ما را سفارش می کنند به تولید علم به عنوان زیربنای اقتدار و البته علم زیربنای رفاه مردم هم هست. علم زیربنای آبادانی، توسعه، صنعت و علوم است ولی برای ما چون رهبری هدف تولید علم و اقتصاد را فعلا مطرح کردند ما تولید علم را برای اقتدار و برای اقتصاد باید مدنظر قرار دهیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بیان داشت: در دوران مدیریت 8 ساله امیر شمخانی یک جهش و رشد و توسعه چشمگیر و قابل تقدیر مشاهده می‌کنیم البته بخشی از این رشد و توسعه مربوط به زمینه‌های فراهم شده در کشور است که رهبری معظم انقلاب اسلامی طی این سال‌ها مقصد را روی علم نگاری راهبردی و برنامه‌ریزی راهبردی گذاشتند.

وی افزود: این مرکز خود یکی از پایگاه‌های اصلی این امور بوده و توانسته با موفقیت این مسیر را مطابق منویات رهبری طی کنند که فرمودند هدف پی‌ریزی این تمدن است که پی‌ریزی این تمدن روی همان 3 شعار اصلی انقلاب یعنی استقلال، آزادی و اسلام یعنی پی‌ریزی تمدنی که مبتنی بر این 3 پایه اصلی است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: بنابراین وقتی یک تمدن جدید بنا است ایجاد کنیم، باید علم مستقل و راهبردی مستقل داشته باشیم و امام خامنه‌ای عزیز فرمودند منظور ما از علم، علم درون‌زا است. این استقلال اقتضا می‌کند که علم درون زا باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود افزود: آزادی یک مفهوم متعالی الهی است که خدای متعال برای بشر خواسته است و اصولا حرکت به سمت آزادی موجب رشد عبودیت در جامعه می‌شود.

وی گفت: اسلام و جمهوری اسلامی هم ابعادش کاملا مشخص است. هم در اسلام توسط پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) تدوین شده که اسلام ناب است هم پس از گذر 14 قرن توسط حضرت امام خمینی (ره) تبیین شد و ولایت ‌فقیه اسلام را در شرایط روز برای جامعه اسلامی تبیین می‌کند.

فیروزآبادی ادامه داد: جمهوری اسلامی هم محصول اسلام ناب برای ایجاد یک حکومت است و به عبارتی دیگر می‌شود گفت که جمهوری اسلامی همان اسلام است. بنابراین کاری که در جمهوری اسلامی انجام می دهیم به عنوان مطالعات و تحقیقات راهبردی، راهبرد اصولا خاصیتش اینگونه است که وضع فعلی ما را می‌بیند. محیط خارجی و داخلی را می‌سنجد، امکانات را مدنظر می‌گیرد، وضع مطلوب را تعریف می‌کند و به ما می‌گوید چگونه از وضع موجود به وضع مطلوب برسیم.

وی خاطرنشان کرد: ما وضع مطلوب‌ مان پی‌ریزی یک تمدن است اما دسترسی به آن تمدن در یک دوره یکساله یا پنج‌ساله امکان‌پذیر نیست. برای همین است که چشم‌انداز 20 ساله طراحی شده است. برنامه‌های 5 ساله ، برنامه‌های سالانه تدوین می‌شود که بتوانیم به جهت آن تمدن حرکت کنیم. اینها تعیین کنند حدود و چارچوب‌های کار ما است اما چون هدف پی‌ریزی یک تمدن آینده‌نگر است، آینده‌پژوهی بایستی صورت بگیرد و این هم از وظایف مراکز مطالعات و تحقیقات راهبردی است که بایستی آینده‌پژوهی بشود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: الحمدالله در شرایط فعلی کشور روی یک چرخ و روی یک ریلی حرکت می‌کند که مدیریت راهبردی ارزش پیدا کرده است. نگاه راهبردی ارزش پیدا کرده است جهت‌گیری‌های راهبردی ارزش پیدا کرده است و مدیران راهبردی در جامعه رو به گسترش‌اند.

سرلشگر دکتر فیروزآبادی ادامه اد: تحقیقات و مطالعات راهبردی در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در مراکز مطالعات راهبردی سازمان‌های نیروهای مسلح و وزارت دفاع و همچنین در دانشگاه دفاع ملی صورت می‌گیرد. این مطالعات علاوه بر اینکه در اختیار کاربرانش قرار می‌گیرد، در اختیار معاونت امور راهبردی و اشراف کلی فرماندهی ستاد کل هم قرار می‌گیرد تا در تدوین راهبردهای نهایی از آنها استفاده کنیم.

فیروزآبادی همچنین افزود: امیرشمخانی انصافا با وقت گذاشتن و با جدی گرفتن این مرکز موجب رشد این مرکز شد و برکات زیادی داشت. ما امیدواریم که در سنگر جدید برادر عزیزمان که دبیر شورای عالی امنیت ملی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، از برکات این تلاش‌هایی که در این مرکز انجام داده است، بهره‌مند شود و خواهد شد. دعاگوی وجود وی همچنان هستیم و افتخار می‌کنیم که وی را از خودمان می‌دانیم.

وی خاطرنشان کرد: حالا یک دوره‌ای است. خدا می‌فرماید من زمان را بین مردمان تقسیم کرده‌ام برای اینکه آزمایش کنم. حالا این دوره که امیر شمخانی در آنجا است و سردار وحیدی در اینجا هم مثل جریان چشمه و جریان امامت است.

فیروزآبادی گفت: سردار وحیدی سابقه معتبری در نیروهای مسلح دارد. فرماندهی راهبردی در سپاه و در نیروی قدس داشته است بعد هم که در دبیرخانه مجمع تشیخص مصلحت نظام. کارهای مطالعاتی  کمیسیون‌ها را انجام می‌داده و وزیر دفاع شد و الان هم عضو مجمع تشیخص مصلحت نظام است و دوباره در این کمیسیون مجمع را برای سیاست‌گذاری کلی در کشور یاری می‌کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: کار مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی می‌تواند در خدمت راهبردهای دفاعی ، امنیتی کشور باشد هم در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، هم در ستاد کل، هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام و در کشور این مرکز، مرکزی است که رشد یابنده است.

وی گفت: ما خودمان در نیروهای مسلح نیازمند محصولات مرکز هستیم. سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، وزارت دفاع، ستادکل و دانشگاه‌های نیروهای مسلح اینها همه می‌توانند از محصولات این مرکز استفاده کنند.

لازم به یادآوری است، سرتیپ پاسدار احمد وحیدی در دولت دهم وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بوده و اخیرا به جای دریابان علی شمخانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی شده به سمت رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی منصوب شده است.

طبقه بندی: اخبار استان خوزستان، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 مهر 1392 توسط ما تا آخر ایستاده ایم
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}