تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی شهرستان باوی - جریان شناسی فرقه­ ها در ایران (1)

پایگاه خبری تحلیلی شهرستان باوی
 
منبعی مورد اعتماد برای خبر و اطلاعات

اهمیت و ضرورت مساله

جوامع بشری آکنده از جریان­هایی است که به نام هدایت آدمیان، آنان را به تباهی کشانده و انحرافات گسترده فکری، رفتاری و هنجاری پدیدار ساختند. برخی از این انحرافات منجر به تأسیس فرقه­ها و مذاهب نوینی شده­اند که در رویارویی با جریان­ها و نظام های حق­مدار یا در تنازع میان خود، خسارات گسترده ای را موجب شده­اند .

 ناتوانی تمدن صنعتی در برآوردن نیازهای معنوی انسان معاصر منجر به ظهور بحران­ها و بن بست­های بغرنج درایده ها و زیست فرهنگی انسان­ها شده است.در این میان آنچه سخت هشداردهنده است سربرآوردن کیش­ها، مسلک­ها و فرقه­های گوناگونی است که در قالب­ها و مدل­های رنگارنگ و جذابی عرضه می­شوند .آنچه به گسترش و نفوذ این­گونه فرقه­ها در جوامع گوناگون مدد می­رساند، ابزارهای رسانه­ای جدید است که این امکان را برای این جریان­ها و فرقه­ها فراهم کرده­اند تا به ترویج عقاید و اخلاقیات خاص خود بپردازند. امروزه رشد و گسترش فرقه­ها در دهه­های اخیر از موضوعات مهمی است که به عنوان یک مسأله توانسته در حوزه­های مختلف دینی، فرهنگی، سیاسی و بویژه خانواده تأثیرگذار باشد.

ظهور پدیده­های اجتماعی، علل و عوامل چند بعدی داشته و از خاصیتی پیچیده برخوردار هستند.آنچه ظهور فرقه­های نوین را خطرناک می­سازد ایجاد گونه­ای شکاف بین­نسلی و انقطاع فرهنگی در جامعه است که از سوی دشمنان انقلاب اسلامی در راستای بهره گیری از جریان های فرقه گرا در مواجهه جنگ نرم غرب علیه جمهوری اسلامی تقویت می گردد. عمده فرقه­های نوپدید در ایران نمایندگی فرقه­های خارج از کشور را به عهده دارند و کمتر فرقه­ای از نوع نوپدید در ایران حضور دارد که در فضای فرهنگی کشورمان زایش کرده باشند. در حال حاضر بیش از سه هزار فرقه در سراسر جهان وجود دارد که از این تعداد حدود دو هزار فرقه در امریکا فعالیت می­کنند.رشد و گسترش این فرقه ها در کشور محل تامل جدی خانواده ها، نهادها و دستگاههای فرهنگی کشور شده است.چنانکه یک گروه تحقیقاتی نسبت به گسترش شیطان‌پرستی در جامعه هشدار داد و خبر داد كه اكنون بیش از 70 فرقه شیطان‌پرستی در کشور فعال هست 

امروزه از یک سو با فرق های وارداتی چه از شرق به نام کریشنا، رام‌ا... و سای بابا و چه از غرب به نام عرفان‌های مسیحیت و عرفان‌های سرخپوستی و عرفان یهود مواجه‌ایم؛ که فوج فوج جوانان ما را می‌برند و از سوی دیگرفرق های صوفی تحت عناوین مختلف همانند  شاه نعمت اللهی، گنابادی، نقشبندیه و...و نیز فرقه های اتعماری چون وهابیت و بهائیتو امثالهم در داخل کشور به صورت گسترده و هدف‌دار مشغول فعالیت‌اند. این تلاش‌های گسترده و فزاینده که حتی موجب هشدار رهبر معظم انقلاب شده ،که باید پاسخی در خور یابد و مواضعی متین، عالمانه و منطقی را در پی داشته باشد.

بنابراین با توجه به رواج گسترده انواع و اقسام کیش‌ها ، نحله‌ها و جریان های فرقه گرا در جامعه ایرانی و روی آوردن هزاران جوان جویای معنویت به این گونه طیف ‌ها، لازم است گام‌هایی در جهت شناخت صحیح و شناسایی دقیق آن ها برداشته شود و ابعادگسترده آن باز تحلیل گردد.

... ادامه دارد 

طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}